Kredyt hipoteczny — na co zwrócić uwagę?

kredyt-hipoteczny-o-czym-pamietac

Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych, na który najczęściej decydują się młode małżeństwa. To zobowiązanie wiąże klientów z bankiem na wiele lat, dlatego przed wyborem kredytu hipotecznego, należy dokładnie przeanalizować daną ofertę. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, decydując się na kredyt mieszkaniowy.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Szukając najlepszego kredytu hipotecznego, wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na oprocentowanie. A czym ono właściwie jest i jaki ma wpływ na całość zadłużenia? Podstawowym kosztem kredytu są odsetki, które zgodnie z umową kredytową należą się bankowi za korzystanie z pożyczonych od niego pieniędzy. Z kolei wysokość spłacanych odsetek zależy właśnie od oprocentowania. To ono ma istotny wpływ na wysokość raty, jaką będziemy spłacać. Dlatego wybierając kredyt hipoteczny, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na tę składową kredytu.

Co ważne, na wysokość oprocentowania składa się zmienna stopa procentowa WIBOR i stała marża banku. Dlatego sprawdzając oprocentowania w ofertach bankowych, należy także sprawdzić, czy atrakcyjna marża nie jest tylko stawką promocyjną, obowiązującą jedynie przez określony czas.

Raty równe czy malejące?

Istotną kwestią przy wyborze kredytu mieszkaniowego jest rodzaj rat. Wpływają one nie tylko na całkowity koszt kredytu, ale również na naszą zdolność kredytową — raty stałe mogą ją polepszyć. A która opcja okaże się korzystniejsza? Czy lepiej wybrać raty równe, czy malejące?

kredyt-hipoteczny-jaki-wybrac

W tych pierwszych płatność pozostaje cały czas na tym samym poziomie, a wielkość kapitału spłacanego w racie rośnie wraz z upływem okresu kredytowania. Mimo że plusem tego rozwiązania jest niższa wysokość w początkowym okresie spłaty, to w ogólnym rozrachunku jest to droższa opcja. Z kolei raty malejące wiążą się z koniecznością obsługi wyższej raty przez pierwsze lata spłaty kredytu, jednak są tańszym rozwiązaniem.

Kredyt hipoteczny a produkty dodatkowe

Bardzo popularnym sposobem na obniżenie marży lub prowizji kredytu stało się korzystanie z dodatkowych produktów banku, takich jak konto osobiste czy ubezpieczenie. Jednak zanim zdecydujemy się na taką opcję, warto dokładnie sprawdzić, czy takie promocje są rzeczywiście korzystne, ponieważ może zdarzyć się, że ich koszt jest wyższy niż obniżka, jaką w zamian oferuje bank.

Jaki okres kredytowania?

Decydując się na kredyt mieszkaniowy, należy także wziąć pod uwagę okres kredytowania. Wbrew pozorom wybór czasu, jaki będziemy mieć na spłatę zobowiązania, wcale nie jest prosty. Wydawałoby się, że im dłuższy okres kredytowania, tym lepiej, ponieważ będzie to dla nas oznaczać niższą miesięczną ratę. Jednak takie rozwiązanie wiąże się z większymi odsetkami. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na dłuższą spłatę, warto wybrać taki bank, który daje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu.

To tylko część parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na kredyt hipoteczny. Jednak najważniejszym z nich jest RRSO, czyli wskaźnik, który bierze pod uwagę wszystkie podstawowe koszty związane z zaciągnięciem kredytu.