Kredyt gotówkowy bez BIK – czy możliwy?

Pieniądze z banku

Trafiłeś do bazy BIK i nie wiesz, czy bank przyzna Ci kredyt? Sprawdzamy, czy kredyt gotówkowy bez BIK jest możliwy oraz radzimy, co można zrobić w takiej sytuacji.

Co to jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja gromadząca, przetwarzająca oraz udostępniająca informacje kredytowe o klientach banków, SKOK-ów oraz parabanków. Często nazywa się ją bazą dłużników, aczkolwiek trzeba podkreślić, że przedstawiane tam dane będą dotyczyć zarówno niespłaconych zobowiązań, jak i tych, które zostały już uregulowane.

Jeśli nigdy nie zaciągałeś kredytu, pożyczki oraz nie kupowałeś niczego na raty, nie będziesz widnieć w BIK. Aczkolwiek wbrew pozorom to nie jest korzystna sytuacja. Dlaczego? Ponieważ regularne spłacanie rat buduje Twoją wiarygodność kredytową i ułatwia pozyskanie środków od banku w przyszłości.

Gorzej, jeśli kiedykolwiek miałeś opóźnienia w spłacie trwające dłużej niż 30 dni lub całkowicie zaniechałeś regulowania zadłużenia. Wtedy Twoja zdolność kredytowa się zmniejsza, punktacja w BIK obniża, a każda instytucja finansowa, do której się zgłaszasz z wnioskiem o przyznanie kolejnego zobowiązania, to wszystko zweryfikuje.

Czy bank udzieli kredytu gotówkowego bez BIK?

Odpowiedź na to pytanie Cię nie ucieszy: kredyt gotówkowy bez BIK nie jest możliwy. Dlaczego? Ponieważ sprawdzanie klientów w tej bazie jest jednym ze standardowych elementów każdej procedury o przyznanie środków.

Bank w ten sposób weryfikuje Twoją wiarygodność, aby zminimalizować ryzyko niewypłacalności. Przez to nie udziela ani pożyczki, ani kredytu bez BIK.

W nieco korzystniejszej sytuacji będziesz, gdy mimo opóźnień, ostatecznie spłaciłeś całe zobowiązanie. Twój scoring co prawda i tak będzie niższy, ale decydując się na kolejne pożyczki lub zakupy na raty i terminowo je regulując, poprawiasz swoją historię kredytową. Wtedy bank może przymknąć oko na jedno „poślizgnięcie”.

Pozabankowa pożyczka bez BIK

Jeśli masz pewność, że przez złą historię kredytową bank nie udzieli Ci kredytu, jest jeszcze jedno rozwiązanie – to pozabankowa pożyczka bez BIK.

Co prawda parabanki również mają możliwość weryfikowania Cię w bazach dłużników, to jednak podchodzą do tej kwestii bardziej elastycznie. Dzięki temu w ich ofercie znajdziesz pożyczki bez BIK, określane również jako pożyczki dla zadłużonych.

Czy jest to rozwiązanie idealne? Niestety nie. Dlaczego? Ponieważ takie pożyczki są zwykle wyżej oprocentowane lub podwyższone zostają opłaty dodatkowe (jak np. prowizja). W ten sposób parabank rekompensuje sobie ryzyko, jakie podejmuje. Aby znaleźć najatrakcyjniejszą pożyczkę gotówkową bez BIK, najlepiej jest skorzystać z porównywarek. Przy czym pamiętaj, żeby zwracać uwagę na RRSO, które pokazuje rzeczywiste koszty zobowiązania, a nie na oprocentowanie.

Ponadto zaciągaj pożyczkę bez BIK tylko wtedy, gdy masz pewność, że będziesz w stanie ją spłacić. W innym wypadku może okazać się, że będziesz wnioskować o kolejne środki na spłatę poprzednich. Przez to wielu kredytobiorców popadło w tzw. spiralę długów.

One Reply to “Kredyt gotówkowy bez BIK – czy możliwy?”

  1. Będę naprawdę zdziwiony, jeśli jakikolwiek bank pozwala na pożyczki czy tam kredyty bez BIK-u – moim zdaniem nie jest to zbyt bezpieczne. Tych pieniędzy można nigdy nie zobaczyć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *