Karta kredytowa czy limit w koncie – co wybrać?

Karta kredytowa

Wiele osób mierzy się na co dzień z dodatkowymi wydatkami, które mogą zaskoczyć nas w najbardziej niespodziewanym momencie. W takim przypadku warto jest skorzystać z karty kredytowej lub limitu w koncie. Kiedy zasadne będzie jedno z tych rozwiązań? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Karta kredytowa – na czym polega?

Karta kredytowa była niegdyś bardzo popularnym instrumentem finansowym. Dzisiaj takie rozwiązanie również jest używane, jednak już nieco rzadziej. Karta kredytowa to w pewnym sensie rodzaj pożyczki, z tym że przyznawanej w formie kwoty pieniędzy, dostępnej na karcie. Aby dostać kartę kredytową, należy spełnić takie same warunki, jak w przypadku kredytu bankowego. Musimy być więc przygotowani na sprawdzenie w bazie BIK oraz dostarczenie wszystkich wymaganych dokumentów, w tym zaświadczenia o zarobkach czy wskazania naszych obciążeń finansowych. Karta kredytowa jest płatna, ale zawiera najczęściej tak zwany okres bezodsetkowy, podczas którego możemy korzystać z dostępnych pieniędzy bez naliczanego oprocentowania, jeśli oddamy kwotę w terminie. Jeśli natomiast spóźnimy się ze spłatą, odsetki mogą być znaczące.
Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę i uniknąć wysokich opłat, polecany jest ranking kart kredytowych dostępny na ZgarnijPremie.pl. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na wspomniany już okres bezodsetkowy i RRSO (które nalicza się później), a także ewentualną premię, jaką można dostać, wybierając konkretną ofertę.

Czym jest limit w koncie?

Opcją alternatywną, jeśli potrzebujemy dodatkowej gotówki, jest limit w koncie, inaczej kredyt odnawialny, czy też limit odnawialny. Jest to nieco atrakcyjniejsza opcja, jeśli nagłych wydatków nie masz w życiu często. Taki limit w koncie to inaczej powiększenie środków na rachunku, które są do Twojej dyspozycji. Jeśli danego miesiąca brakuje Ci pieniędzy, możesz użyć rezerwy, którą trzeba następnie spłacić. Limit jest odnawialny, ponieważ zaraz po oddaniu przez klienta pieniędzy, wraca on do poprzedniej wielkości. Z limitu w koncie możemy korzystać dowolnie, również (tak jak w przypadku karty kredytowej) na wybrany przez nas cel. Warto zaznaczyć, że wnioskowanie o limit w koncie nie jest obarczone takimi samymi warunkami, jak w przypadku karty kredytowej (nie jesteśmy sprawdzani w bazie BIK i nie musimy przestawiać bankowi zaświadczenia o zarobkach). W przypadku limitu w koncie odsetki pobierane są wyłącznie od realnie wykorzystanej przez nas kwoty.

Kiedy karta kredytowa, a kiedy limit w koncie?

Zarówno karta kredytowa, jak i limit w koncie mają swoje wady i zalety. Na pewno wybranie karty kredytowej może być korzystniejsze od na przykład kredytu gotówkowego. Stosowanie takiego rozwiązania jest wskazane, jeśli wiemy, że w ciągu roku mamy więcej wydatków i będziemy ten instrument wykorzystywać częściej. Warto jednak bezwzględnie korzystać z możliwości okresu bezodsetkowego, ponieważ pozwoli to nam korzystać przez jakiś czas z niemalże darmowego kredytu.

Jak wybrać korzystną kartę kredytową?

Wybór odpowiedniej karty kredytowej to kwestia zastanowienia się nad potrzebami. W każdym przypadku warto wybrać kartę z jak najdłuższym okresem bezodsetkowym, jednak jeśli często kupujemy na kredyt, najważniejsze może tutaj być niskie oprocentowanie, które znajdziemy zapisane w skrócie RRSO. W kontekście karty kredytowej warto także rozważyć dodatkowe premie, które oferuje wiele banków. Niektóre promocje są naprawdę atrakcyjne, na przykład Citibank- BP proponuje aż 720 złotych zwrotu za paliwo  a BNP Paribas 300 złotych do wydania na Allegro. Tego rodzaju premie dostępne są przez specjalne rankingi. Dzięki tego rodzaju zestawieniom możesz mieć wgląd do wszystkich części składowych kredytu, a także dostępnych premii i bonusów, które zmieniają się sezonowo i proponują klientom bardzo ciekawe rozwiązania.

5 Replies to “Karta kredytowa czy limit w koncie – co wybrać?”

  1. Moim zdaniem karta kredytowa jest lepszym rozwiązaniem. Pod warunkiem oczywiście, że wie się, jak z niej rozsądnie korzystać. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy są takie dodatkowe profity za wzięcie karty kredytowej, jak kasa.

  2. Limit to bezpieczna opcja, bo za kartę kredytową trzeba płacić nawet jak się jej nie używa :p

  3. Karta kredytowa to kolejne koszta związane z utrzymaniem jej, już lepiej sobie założyć limit, jest przynajmniej darmowy 😛

  4. Moim zdaniem limit w koncie jest znacznie bezpieczniejszy niż karta kredytowa. No i nie trzeba za taką usługę dodatkowo płacić jak to jest w przypadku karty kredytowej.

  5. Limit na koncie jest bezpieczniejszy, bo nawet jakbyś chciał to nie możesz wydać. A karta kredytowa? już się poleci na zakupy, nawet jak się nie ma za co.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *