Jaka jest minimalna/maksymalna kwota, okres spłaty kredytów gotówkowych?

zamyślona kobieta

Zaciągając kredyty gotówkowe, zazwyczaj skupiamy się na: kosztach zobowiązania, wysokości miesięcznej raty, wymaganiach banków czy promocjach, z których możemy skorzystać podczas aplikowania o gotówkę. Mało kto zastanawia się nad równie ważnymi aspektami, jak minimalna oraz maksymalna kwota i czas spłaty zobowiązania. Zbadaliśmy tę sprawę!

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to produkt z rynku bankowego. Oznacza to, że do jego udzielania uprawione są jedynie instytucje będące w świetle prawa bankami. Zobowiązania te nie są dostępne w firmach kredytowych oraz parabankach. Środki pozyskane w ramach kredytu konsumenckiego mogą być wydatkowane na dowolny cel. Zgodnie z prawem we wniosku konieczne jest wskazanie sposobu wydatkowania pozyskanych środków, jednak nie jest to kontrolowane. Proces aplikowania o niego jest bardzo prosty, wystarczy minimum formalności. Często niewymagana jest zabezpieczenie jego spłaty. Banki nie wymagają także od kredytobiorcy wkładu własnego. Na rynku można zaleźć wiele ofert kredytu gotówkowego, przez co bardzo łatwo jest znaleźć finansowanie udzielane na atrakcyjnych warunkach. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, banki coraz częściej wprowadzają możliwość złożenia wniosku kredytowego przez internet, jak i pozyskania środków bez zaświadczenia o zarobkach.

Na jakie kwoty i okresy udzielny jest kredyt gotówkowy?

Kwestie związane z kwotami oraz okresami kredytowania kredytów gotówkowych określone są prawnie, między innymi w Ustawie o kredycie konsumenckim. W dokumencie tym zapisano, że maksymalna kwota zobowiązania gotówkowego to 255.500 zł lub równowartość tej kwoty w obcej walucie. Instytucje rzadko decydują się na użyczenie aż tak dużej ilości piebiędzy. Kredyty gotówkowe w bankach wymienionych na www.bankier.pl opiewają na kwoty od 1.000 zł do 150.000 zł. Co do okresu spłaty, zazwyczaj waha się on od 3 miesięcy do 10 lat.

W kwestii czasu na spłatę zobowiązania warto zaznaczyć, że zdecydowanie się na maksymalny oznacza, że miesięczna rata będzie najniższa z możliwych, ale co za tym idzie, całkowite koszty spłaty zobowiązania będą najwyższe. Wydłużenie czasu kredytowania pozwala jednak na zwiększenie zdolności kredytowej.

Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt gotówkowy?

Banki udzielające kredytu gotówkowego, badają zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Pod uwagę brane są m.in.: wydatki, stałe opłaty, bieżące zobowiązania, dochody czy historia kredytowa. Ile trzeba więc zarabiać, by móc otrzymać kredyty gotówkowy? Eksperci twierdzą, że rata nie powinna być wyższa niż 1/3 zarobków netto. Oznacza to, że w 2022 roku nie zaleca się, aby miesięczne zobowiązanie osób zarabiających minimalną krajową były wyższe niż 787 zł. Oznacza to, że mogą one uzyskać kredyt w wysokości 9.000 zł na rok, 17.000 zł na 2 lata czy 37.000 zł na 5 lat. W przypadku osób zarabiających średnią krajową rata nie powinna przekraczać 1416 zł. W tym przypadku uzyskać można kredyt na rok w kwocie 13.000 zł, na 2 lata – 31.000 zł oraz na 5 lat – 60.000 zł. Warto jednak podkreślić, że są to wyliczenia dla przykładu reprezentatywnego z RRSO 7,21%. Kwoty te mogą różnić się w zależności od zdolności kredytowej oraz kosztów zaciągnięcia zobowiązania.

Czy banki określają maksymalny wiek kredytobiorcy?

Biorąc pod uwagę maksymalny czas kredytowania kredytu gotówkowego, nie należy zapominać o tak ważnej kwestii, jak to czy banki określają maksymalny wiek kredytobiorcy. Zazwyczaj ograniczenia stosowane są w przypadku kredytów hipotecznych, jednak mogą być wprowadzone także dla konsumenckich. Banki mogą zastrzec w regulaminie, że nie udzielają zobowiązań dłuższych niż do ukończenia przez kredytobiorcę 70., 80. czy 85. roku życia. Dodatkowo prawo zezwala na zapis związany z koniecznością wykupienia dodatkowego zabezpieczenia przez kredytobiorców, którzy w czasie kredytowania przekroczą określony wiek, np. 70 lat. Można jednak znaleźć banki, w których regulaminach nie ma takich zastrzeżeń – udzielają one kredytów osobom w każdym wieku, gdy tylko posiadają odpowiednio wysoką wiarygodność kredytową.

3 Replies to “Jaka jest minimalna/maksymalna kwota, okres spłaty kredytów gotówkowych?”

  1. Ale takie 150.000 zł na 3 lata jest mało realne do uzyskania. Wychodzi ponad 4.000 zł / mc raty kapitałowej, a gdzie odsetki, prowizje opłaty? Ludzie tyle nie zarabiają, ile będzie wynosić ta rata 😠

  2. Szczerze mówiąc, nie wiedziałam o tym, że kredyt gotówkowy może być udzielony na tak krótki okres, a jest to bardzo przydatna wiedza. To wiele tłumaczy, jeśli chodzi o różnice między kredytem gotówkowym a hipotecznym, czy np. samochodowym.

  3. Banki rzadko udzielają chyba gotówek na tak krótki okres, wolą dać na rok lub dwa, żeby móc dłużej zarabiać na prowizjach 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *