Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Komputer i notatki

Jednym z podstawowych sposobów na sprawdzenie wiarygodności kredytobiorcy jest zweryfikowanie jego historii kredytowej. Temu celowi służy właśnie Biuro Informacji Kredytowej, gdzie trafiają informacje o wszystkich zobowiązaniach finansowych, które się zaciąga. Dostęp do tych danych mają nie tylko instytucje finansowe, ale i każdy z nas. Po co sprawdzać swój BIK? Jak to zrobić?

Czym jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to przedsiębiorstwo, zajmujące się gromadzeniem, przetwarzaniem i udostępnianiem informacji i zaciągniętych kredytach i innych zobowiązaniach finansowych. W ten sposób zbierane są dane, które później składają się na historię kredytową każdego z nas. Baza ta jest obowiązkowo wykorzystywana przez wszystkie banki oraz większość pozostałych instytucji finansowych, w tym firmy pożyczkowe i parabanki.

Gromadzone są informacje o wszystkich zobowiązaniach i tym, jak były one spłacalne – terminowo czy nie. Może być więc to źródło pozytywnych informacji, potwierdzających naszą wiarygodność, albo być gwoździem do trumny, który zamknie nam drogę do większości instytucji finansowych. Chcąc mieć pewność, że nasz wniosek zostanie właściwie rozpatrzony, warto zapoznać się z informacjami w BIK.

Jak sprawdzić BIK?

Oprócz banków i innych instytucji finansowych dostęp do danych tak naprawdę ma każdy z nas. To oznacza, że możemy poznać informacje na temat swojej historii kredytowej, w tym zarówno przeszłe, jak i obecne zobowiązania. Aby to zrobić, należy w pierwszej kolejności wejść na stronę BIK i się zarejestrować. Potrzebne będzie podanie podstawowych danych, jak nasze imię i nazwisko, adres e-mail i zamieszkania, numer telefonu i dokumentu tożsamości, a także nasz PESEL. Gdy wypełnimy wszystkie rubryki i się zalogujemy, będziemy mieli możliwość pobrania raportu BIK, czyli wyciągu z bazy danych na nasz temat.

Ile kosztuje pobranie raportu BIK?

Pobranie raportu z bazy danych BIK niestety kosztuje. Mówiąc dokładniej, należy zapłacić kwotę 39 zł, w przypadku pojedynczego pobrania lub zdecydować się na pakiet 12 pobrań za 99 zł. Istnieje jednak możliwość uzyskania informacji za darmo i wiąże się to z ustawą RODO. Na tej podstawie osoby fizyczne mogą otrzymać kopię danych na własny temat bez uiszczania jakichkolwiek opłat. Jest to jednak możliwe tylko w momencie, gdy prośbę taką składa się nie częściej niż raz na 6 miesięcy.

Należy wysłać zgłoszenie bezpośrednio do siedziby firmy – listownie lub przez serwis i czekać. Otrzymanie darmowej kopii danych trwa jednak dłużej, niż w przypadku wersji płatnej.

Co zawiera raport BIK?

Dobrze wiedzieć także, jaki informacje zawiera raport BIK. Będą w nim uwzględnione szczegółowe dane na temat naszej historii kredytowej oraz finansowej. Dodatkowo można w ten sposób prześledzić historię spłacania rat kredytów i innych zobowiązań oraz zorientować się jak wygląda sytuacja naszych płatności i czy nie mieliśmy żadnych opóźnień. Można tam znaleźć także nasz obecny scoring, czyli ocenę punktową naszej wiarygodności finansowej.

2 Replies to “Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?”

  1. Sama sprawdzałam darmowo, i sprawdzać dalej będę. Dzisiaj nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś ukradnie Ci dane i weźmie na nie kredyt lub pożyczkę. Przezorny zawsze ubezpieczony.

  2. Dobrze też pamiętać, żeby nie dać się nabrać na podejrzane maile o wpisie do BIK, bo to oszustwa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *