Jak porównywać kredyty? Oprocentowanie, prowizje, co jeszcze sprawdzać?

Banknoty pieniędzy

Kredyt gotówkowy to nie produkt, który bierze się bez zastanowienia. Wcześniej należy bardzo dokładnie się zastanowić oraz sprawdzić dostępne oferty. Pozwoli to nie tylko zweryfikować, czy rzeczywiście kredyt jest nam potrzebny, ale i w razie czego wybrać taki produkt finansowy, który spełni nasze oczekiwania i jednocześnie nie pogrąży nas finansowo. Co sprawdzać?

Czy warto porównywać kredyty?

Jak najbardziej warto porównywać produkty kredytowe między sobą. Powodów tego jest wiele, najistotniejsze jednak powinno być dla nas to, że każdy bank i instytucja finansowa, ma nieco inne oferty, które mogą się między sobą różnić poszczególnymi parametrami czy wymaganiami.

To sprawia rzecz jasna, że zmieniają się także koszty takich kredytów, które w jednym miejscu będą tańsze, w innym droższe. To samo dotyczy wielu innych aspektów – wysokości gotówki, jaką możemy otrzymać, dokładne warunki, długość czasu kredytowania czy pozostałe koszty, które mogą, ale nie muszą być wliczane.

Z istotnych parametrów należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych punktów, do których zalicza się RRSO, oprocentowanie, prowizje, dodatkowe produkty i ubezpieczenia. Każdy z tych wymienionych aspektów będzie nam mówił wiele o produkcie i jego opłacalności.

RRSO, czyli koszty kredytu

Najważniejszym parametrem dla kredytu gotówkowego będzie przede wszystkim jego całkowity koszt, czyli to, ile rzeczywiście zapłacimy przy jego zwrocie razem z odsetkami. Informacje te zawarte są w procentowym oznaczeniu RRSO.

Jest to skrót oznaczający Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania i zawiera on w sobie wszystkie koszty kredytu, w tym oprocentowanie i prowizje. Pokazuje nam roczną cenę produktu finansowego, czyli to ile naprawdę będziemy musieli zapłacić. Im niższe RRSO, tym mniejsze opłaty. Warto też zapytać o CCK, czyli Całkowity Koszt Kredytu – w porównywarkach parametr ten nie występuje, jednak można o niego zapytać w banku.

Oprocentowanie, prowizje i inne dodatkowe koszty kredytu

RRSO zawiera w sobie ogół kosztów, jakie rocznie będziemy ponosić z tytułu zaciągniętego kredytu. Warto jednak wiedzieć, jakie dokładnie składniki będzie on w sobie zawierał. Tak więc mamy tutaj do czynienia z oprocentowaniem, które odpowiadać będzie za wysokość odsetek do spłacenia i może być ono stałe lub malejące.

Należy zwrócić uwagę także na marżę, prowizję i ewentualne ubezpieczenia, które też podnoszą koszty. Często takie firmy chwalą się także niskim oprocentowaniem, za to mają wysoką marżę, albo obiecują nie pobierać prowizji, za to odbijają sobie koszty na innych dodatkowych produktach finansowych.

Wysokość kredytu i czas spłaty

Istotnym aspektem będzie także określenie tego, ile gotówki będzie nam potrzebne. Ma to znaczenie o tyle, że każdy bank ma nieco inne limity jeżeli chodzi o wysokość kredytu możliwego do udzielenia. Okres kredytowania także będzie ważny, ponieważ pożyczona kwota będzie podzielona na raty, które trzeba spłacić. Im dłuższy czas kredytowania, tym mniejsze sumy, ale jednocześnie, tym większe będą też ostateczne koszty kredytu (dłuży czas, więcej odsetek).

Wzięcie dużego kredytu z krótkim czasem spłaty może być ryzykowne, ponieważ wysoka rata będzie pochłaniać większość naszych przychodów, a tym samym decydowanie nadwyrężać nasz budżet. Należy więc dobrze się nad tym zastanowić i wybrać ofertę finansową, która będzie dla nas wygodna i korzystna oraz nie wpędzi nas w kłopoty.

Gdzie porównywać kredyty?

Aby porównywać kredyty między sobą, nie ma konieczności chodzenia po bankach i zbierania po kolei wszystkich dostępnych ofert. O wiele łatwiej można to zrobić w internecie, gdzie dostępne są strony z porównywarkami. Za ich pomocą jesteśmy w stanie nie tylko przejrzeć najbardziej aktualne produkty bankowe, ale i dobrać parametry wyszukiwania w taki sposób, by odpowiadały naszym oczekiwaniom. Wybierając wysokość kwoty i czas kredytowania, a czasem dodatkowo inne szczegóły, możemy wyselekcjonować oferty kredytów, które spełnią nasze oczekiwania.

2 Replies to “Jak porównywać kredyty? Oprocentowanie, prowizje, co jeszcze sprawdzać?”

  1. Wydaje mi się, że w każdym rozsądnym zestawieniu powinno być wypisane RRSO, i po co się zastanawiać, jakie są części składowe tego oprocentowania? RRSO i wsio!

  2. No właśnie, można sobie porównywać różne składowe, ale ostatecznie i tak wszystko zapłacimy z jednej racie. Choć problemem będzie na pewno zmienne oprocentowanie, więc to jest koszt, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *