Jak dostać kredyt na mieszkanie, jakie warunki trzeba spełnić?

kredyt na mieszkanie

Zakup mieszkania to inwestycja wymagająca sporych nakładów finansowych i niewiele osób stać na własne M bez konieczności zaciągnięcia kredyt hipotecznego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt na mieszkanie?

Kredyt na mieszkanie a zdolność kredytowa

Branża obrotu nieruchomościami obfituje w mieszkania zarówno z rynku pierwotnego jak i wtórnego, równie szeroka jest oferta banków dotycząca ich finansowania. Jednak nie zawsze możemy liczyć na kredyt hipoteczny, który umożliwi realizację naszych mieszkaniowych planów.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego powinna zawsze zostać poprzedzona wnikliwą analizą naszej zdolności kredytowej. Chcąc uzyskać kredyt na mieszkanie musimy posiadać wystarczającą zdolność do spłaty zadłużenia, bez której bank najprawdopodobniej rozpatrzy złożony wniosek negatywnie. Dla instytucji finansowej najważniejsza jest gwarancja spłaty zaciągniętego długu, dlatego zawsze uważnie bada, czy jesteśmy w stanie podołać spłacie kolejnych rat kredytu mieszkaniowego.

Rozpatrując złożony wniosek o kredyt hipoteczny bank sprawdza wysokość miesięcznych dochodów, które zestawia z naszymi wydatkami oraz szacowaną ratą kredytu hipotecznego. W ten sposób ustala, czy przy obecnych zarobkach oraz dotychczasowym stylu życia będziemy w stanie regularnie zwracać raty zaciągniętego długu wraz z odsetkami.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt hipoteczny?

Zdolność kredytowa jest najważniejszym aspektem, który warunkuje uzyskanie kredytu hipotecznego, jednak pozytywna decyzja kredytowa zależy również w dużej mierze od naszej historii kredytowej. Istotny jest stały i regularny wpływ środków na nasze konto w ramach otrzymywanego wynagrodzenia.

kredyt hipoteczny

Bank uzależnia przyznanie kredytu na mieszkanie od naszej wiarygodności finansowej, dlatego przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny warto zadbać o spłatę dotychczasowych zobowiązań. Dobrze rzetelnie wywiązywać się z obowiązku uiszczania rat zaciągniętych kredytów, pożyczek, czy chwilówek, regularnie opłacać umowne zobowiązania m.in. w postaci rachunków za abonament telefoniczny. Przeterminowane długi zawsze wpływają negatywnie na nasz wizerunek w oczach banku.

By uzyskać kredyt hipoteczny niezbędny jest również wkład własny, standardowo jego wysokość sięga 20% wartości kredytowanej nieruchomości. Banki nie przyznają kredytów na mieszkanie bez pokrycia wymaganego wkładu własnego, niższy zawsze jest związany z wyższymi kosztami obsługi zadłużenia.

Co zrobić chcąc ubiegać się o kredyt na mieszkanie?

Przed podjęciem decyzji o wyborze kredytu hipotecznego warto sprawdzić na jaką kwotę finansowania jesteśmy w stanie sobie pozwolić, a dopiero później spróbować dopasować mieszkaniową ofertę do naszych możliwości. Dobrze porównać poszczególne bankowe produkty finansowe, zestawić ze sobą parametry kredytów mieszkaniowych i wybrać najkorzystniejszą opcję.

Składając w banku wniosek o kredyt hipoteczny warto wziąć pod uwagę, że to dopiero początek żmudnej procedury, która wymaga spełnienia wielu formalności. Należy min. przygotować komplet niezbędnych dokumentów i ustanowić hipotekę, która będzie zabezpieczeniem kredytu dla banku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *