Czym jest BIK? Jak sprawdzić zadłużenie w BIK-u?

Mężczyzna piszący na klawiaturze

O bazie BIK najczęściej dowiadujemy się wtedy, kiedy zastanawiamy się nad wzięciem kredytu. Banki zawsze sprawdzają informacje znajdujące się w Biurze Informacji Kredytowej. Dzięki temu wiedzą, czy ktoś nie ma lub nie miał problemów ze spłatą zobowiązań. Co trzeba wiedzieć o BIK i jak sprawdzić zawarte tam dane?

Co to jest BIK?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej. Jest to przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich i prywatne banki. Zadaniem BIK-u jest gromadzenie i przekazywanie informacji odnośnie historii kredytowej klientów. Dane te są udostępniane bankom, SKOK-om i firmom pożyczkowym i dotyczą spłaconych oraz spłacanych kredytów, pożyczek, kart kredytowych, posiadanych limitów i poręczeń kredytów.

BIK to instytucja, która ma zapobiegać nadmiernemu zadłużeniu. Banki, mając informacje pozyskane z BIK-u, mogą ocenić, czy ich potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacić dane zobowiązanie i sprawdzić, czy w przeszłości nie miał on problemów z terminową płatnością rat. Dzięki temu kredytu nie otrzymają osoby, które są zadłużone lub spłacały pożyczki po czasie.

Czym jest scoring BIK?

Scoring BIK jest to punktowa ocena ryzyka kredytowego. Na jej podstawie oceniana jest wiarygodność kredytowa w porównaniu z innymi klientami, którzy kredyty już otrzymali. Im bliżej takiego profilu, tym większe szanse na otrzymanie kredytu. Scoring wyliczany jest na podstawie specjalnych wzorów matematycznych. Bierze się pod uwagę historię kredytową oraz aktywność finansową potencjalnego kredytobiorcy. Każdy bank może mieć swój system oceny klientów starających się o pożyczkę.

Jak sprawdzić BIK?

Chociaż BIK interesuje głównie banki, istnieje możliwość sprawdzenia informacji na swój temat, jakie są tam zawarte. Warto jednak wiedzieć, że instytucja ta nie udziela takich informacji przez telefon lub w siedzibie biura. Chcąc sprawdzić się w BIK, należy skorzystać z Internetu.

Jak sprawdzić swój BIK online? W tym celu należy pobrać specjalny raport. Aby go otrzymać, niezbędne jest założenie konta, w którym trzeba podać takie dane jak imię i nazwisko, adres e-mail, telefon, miejsce zamieszkania, PESEL, rodzaj dokumentu tożsamości z serią i numerem. To jednak nie wystarczy. Trzeba jeszcze potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić, dołączając do wniosku skan np. dowodu osobistego, wysyłając list polecony, dokonując przelewu identyfikacyjnego na kwotę 1 zł. Tożsamość potwierdza się jeszcze przez odebranie drogą elektroniczną linku aktywacyjnego, wpisanie kodu autoryzacyjnego, który zostanie przesłany SMS-em i zalogowanie się (należy też ustalić hasło).

Raport BIK – ile kosztuje?

Sprawdzenie bazy BIK nie jest darmowe. Chcąc pobrać raport, należy zapłacić 39 zł. Istnieje też możliwość wykupienia pakietu z dodatkowymi usługami za niecałe 100 zł. Wówczas możliwe będzie pobranie 12 raportów. Płatność można zrealizować przez założone konto. Zaraz potem wygenerowany zostanie raport BIK.

One Reply to “Czym jest BIK? Jak sprawdzić zadłużenie w BIK-u?”

  1. No cóż… do tej pory nie wiedziałem nawet dokładnie, co to jest BIK, a teraz aż muszę sprawdzić, czy mi tam nie wyskakuje jakieś zadłużenie…. tyle się słyszy o tych oszustwach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *