BIK – jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt? Powiadomienia BIK

sms, powiadomienie BIK

Biuro Informacji Kredytowej to jedna z ważniejszych instytucji związanych z kredytami. Dzięki niemu można sprawdzić wiarygodność kredytobiorcy, czyli to, czy terminowo spłacał swoje zadłużenie oraz całą jego dotychczasową historię kredytową.

Co to jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, jest przedsiębiorstwem, które zostało założone przez Związek Banków Polskich. Jego zadaniem jest dokumentowanie informacji o historii kredytowej konsumentów. Następnie mogą ją udostępnić instytucjom, które zajmują się wydawaniem kredytów.

Po złożeniu wniosku o kredyt przez klienta banki bądź inne instytucje weryfikują dane na temat konsumenta właśnie w tej bazie. Spłacanie kredytów terminowo jest bardzo istotne, ponieważ takie informacje są rejestrowane w BIK-u i mają decydujący wpływ na odrzucenie lub akceptację wniosku o kredyt czy pożyczkę.

Jak działają i co się znajduje w raportach BIK?

Zaraz po rejestracji w Biurze Informacji Kredytowej można pobrać raport BIK. Jest to dokument, w którym znajdują się: podsumowanie spłacanych kredytów, dane personalne konsumenta, informacje dotyczące wiarygodności w oczach banków oraz szanse na otrzymanie kredytu.

Konto w serwisie BIK daje możliwość szybkiego uzyskania raportu online, który jednorazowo kosztuje 39 zł. Raport BIK zawiera m.in.:

  • ocenę punktową — to tzw. scoring BIK, który pomaga w określeniu wiarygodności konsumenta. Określa się go w skali od 1 do 100, a im wyższa jej wartość, tym klient uznawany jest za osobę bardziej odpowiedzialną i godną współpracy;
  • wskaźnik BIK — czyli graficzne przedstawienie informacji na temat ewentualnych opóźnień przy spłacaniu kredytów. Dzięki temu osoba, która chce zweryfikować klienta, może łatwo sprawdzić jego wiarygodność i to, jak wcześniej radził sobie z terminowością;
  • inne informacje — raport BIK pozwala również na znalezienie złożonych wcześniej wniosków lub zadanych przez serwis pytań. Często ułatwia to organizację finansów w domu, ponieważ nie ma potrzeby, aby trzymać dane dokumenty w formie papierowej.

Raporty BIK to dobra metoda na kontrolowanie swoich finansów. Wskaźniki umożliwią wczesne zareagowanie na spadające wyniki wskaźników lub słabą ocenę punktową i pozwolą szybko poprawić sytuację kredytową. Dzięki temu łatwo też zauważyć oszustwo, takie jak wyłudzenie pieniędzy lub wzięcie bezprawnie kredytu na nieswoje nazwisko.

Alerty BIK — jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Alerty, czyli tzw. powiadomienia BIK, to przychodzące z Biura Informacji Kredytowej w postaci maila lub sms-a informacje na temat stanu historii kredytowej konsumenta. W ten sposób instytucja daje nam znać o zmianach, które akurat zaszły na naszym koncie.

Jeżeli sami braliśmy kredyt w ostatnim czasie, to nie musimy się martwić przychodzącymi z tego powodu sms-ami lub mailami. Jednak jeśli nie wzięliśmy żadnego kredytu, a przyszła do nas wiadomość świadcząca o jego istnieniu, należy jak najszybciej zablokować konto i powiadomić odpowiednie organy. BIK funkcjonuje przez 24 godziny na dobę we wszystkie dni tygodnia, dlatego w razie czego można szybko uniemożliwić oszustom kradzież.

Przydatną funkcją alertów BIK jest informowanie klientów co miesiąc, że dane konta nie zostały zmienione. To daje nam pewność, że nikt nie włamał się na nasze konto i nie próbował wziąć na nas kredytu.

Korzystanie z powiadomień BIK nie stanowi pełnej ochrony przed wyłudzaniem pieniędzy, jednak warto z nich skorzystać ze względu na możliwość monitorowania wszystkich zachodzących zmian kredytowych. Jest to wygodne, ponieważ informacje wysyłane są sms-em lub mailem, a ich cena za rok wynosi 24 zł.

4 Replies to “BIK – jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt? Powiadomienia BIK”

  1. Ja korzystam z BIK, od roku przygotowuję się do wzięcia kredytu hipotecznego i BIK mi w tym bardzo pomaga, przydatna rzecz

  2. Dziwi mnie, że o takich rzeczach nie uczą w szkołach — to podstawa bezpieczeństwa finansowego, a trzeba samemu się dowiadywać. Alert na pewno aktywuję, teraz za dużo oszustów, żeby tego nie monitorować na bieżąco.

  3. Alerty BIK polecam z całego serca. Jest to bardzo dobra ochrona przed wyłudzeniami i przede wszystkim to bardzo wygodna opcja.

    1. Zgadzam się, dzięki Alertom BIK zostałam ostrzeżona przed próbą wyłudzenia smsem! Naprawdę warto z tego korzystać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *